Bratislava 23. januára (TASR) – Slovensko môže prísť podľa mimoparlamentnej strany Sieť až o 2,5 miliardy eur zo 'starých' eurofondov, ktoré musí vyčerpať do konca tohto roka. Vláda má zároveň svojou pasivitou ohrozovať aj čerpanie tých nových. Strana tvrdí, že pri ich štarte má dokonca ešte horšie výsledky, ako prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD).
"Na čerpanie prvej vlny eurofondov má Slovenská republika obdobie deväť rokov od 2007 do 2015. Za prvých osem rokov sme vyčerpali len 63,24 %, teda menej ako dve tretiny. Zostáva nám tak už iba jeden rok," upozornil podpredseda Siete Miroslav Beblavý.
Ako pripomenul, vláda deklarovala zásadné zrýchlenie čerpania hneď po nástupe v roku 2012. To sa však podľa neho nepodarilo a ak si proces čerpania udrží slimačie tempo z minulého roka, má to znamenať stratu 2,4 až 2,8 miliardy eur, čo označil za katastrofu. "Za túto sumu by sa dali postaviť desiatky nemocníc alebo dokončiť diaľnica nielen do Košíc, ale až po východnú hranicu," myslí si Beblavý.
Podpredseda strany tiež poukázal na to, že Európska komisia zadržiava z minutých peňazí ďalších viac ako pol miliardy eur z dôvodu zistení audítorov o pochybeniach v čerpaní fondov. Úplne prerušené sú totiž platby v štyroch operačných programoch a čiastočne pozastavené pri ďalších troch.
Vrcholnou katastrofou je podľa neho Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast v správe Ministerstva hospodárstva SR. Program má pozastavené platby a najnižšie čerpanie len niečo cez polovicu, ktoré za 2. polrok 2014 narástlo o menej ako 3 %. "Súčasný minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý predtým ako štátny tajomník ministerstva za túto oblasť spoluzodpovedal, nedokázal od svojho povýšenia prijať žiadny reálny krok na jej vyriešenie," zdôraznil Beblavý.
Sieť kritizuje aj sklz pri čerpaní eurofondov nového programového obdobia 2014 až 2020. Doteraz nebola podľa nej vyhlásená ani jedna výzva na predkladanie projektov, kým v predchádzajúcom období ich už bolo v tomto čase spustených osem. "Čerpanie eurofondov sa z frašky môže veľmi rýchlo zmeniť na tragédiu a súčasný stav totálneho zlyhávania štátu sa už nebude dať zvrátiť," uzavrel Beblavý.
Rezort hospodárstva argumentuje, že súčasný stav je zrkadlom vývoja implementácie počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 a 2011, keď malo byť vyhlasovanie výziev a kontrahovanie projektov výrazne spomalené. "K naštartovaniu tohto procesu došlo až v roku 2012 po zmene vlády. Od tohto roka bolo vyhlásených šesť výziev v hodnote viac ako 355 miliónov eur," reagovala jeho hovorkyňa Miriam Žiaková.
Za kľúčový z hľadiska dočerpania zdrojov považuje ministerstvo rok 2015. "Aktívnych je viac ako 1100 projektov, práve tieto prinesú čerpanie počas prebiehajúceho roka. Úvod roka tento trend potvrdzuje, keďže evidujeme zvýšenú mieru predkladania žiadostí o platbu," dodala Žiaková.
0